Att leda projektteam

Kommande release

Att leda projektteam – ledarskapets roll för framgång i projekt

 

Att leda ett projekt handlar inte bara om planering – det handlar om människor. I den här e-kursen får du som projektledare fördjupa dig i det personliga ledarskapet och lära dig bygga effektiva team som levererar resultat.

Hur skapar du ett engagerat projektteam som når sina mål – oavsett om du arbetar i en traditionell eller agil projektmiljö?
Få verktyg, övningar och metoder för att leda med tydlighet, motivation och kommunikation i fokus – samt insikter i ledarskapets utmaningar och framgångsfaktorer i projekt.

Att leda projektteam är den andra delen av två e-kurser som fokuserar på att leda projekt.
I den första delen Grunder i projektledning – får du lära dig om projektmetodik och arbetssätt mer specifikt.
Läs mer om den här.
Båda delarna kan genomföras fristående men bildar en bra helhet för projektledarrollen.

Köp enstaka licens

Köp flera licenser eller till eget LMS

Klicka på knappen offertförfrågan om du vill köpa flera licenser åt gången eller vill köpa loss e-kursen till eget LMS.

Kapitel i utbildningen:

  1. Introduktion
  2. Ledarskap i projektledarrollen
  3. Rätt förutsättningar för uppdraget
  4. Vägen till ett effektivt team
  5. Kommunikation och tydlighet
  6. Öka motivationen
  7. Effektiva projektmöten
    KunskapstestLadda ned ett produktblad för denna e-kurs för en mer detaljerad beskrivning.

Anpassad e-kurs

Vi kan göra mindre anpassningar av våra befintliga produkter utifrån dina utbildningsbehov och det som passar just din verksamhet.

Produktblad och demo

Beställ produktblad och demolänk för utbildningen Att leda projektteam.

Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

Gör en offertförfrågan

Fyll i formuläret så återkommer vi till dig inom kort. 

Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.
Jag är intresserad av:*
Kontaktuppgifter:
Namn*
Rulla till toppen
Logga in på
Logga in på

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och nyheter direkt till din mail.

Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.
Namn*
E-post*
Integritet*

Kompetens Express och tillgänglighet

Vi följer WCAG’s riktlinjer så långt som möjligt för att uppfylla tillgänglighetskraven på WCAG 2.1 AA-nivå. Kursen är byggd i Adapt builder, ett av de ledande författarverktygen för att ta fram tillgänglighetsanpassade e-kurser.

Workshopmaterial

Till den här utbildningen har vi tagit fram ett workshopmaterial som du kan komplettera din e-kurs med.

En komplett verktygslåda med flera olika workshoptillfällen för att stärka lärandet- så att ni kan jobba vidare efter er utbildningsinsats och säkerställa att det proaktiva arbetet kommer igång. Det finns talmanus och övningar för att genomföra workshopen.

[wbcr_js_snippet id="10697"]

Offertförfrågan

Fyll i formuläret så skickar vi en offert.

[contact-form-7 id="11065" title="Offertförfrågan"]
[wbcr_js_snippet id="10697"]

Produktblad

Ladda ner produktbladet för utbildningen Att leda projektteam.
[contact-form-7 id="10669" title="Nedladdning produktblad"]

Säkerställ effekten av era e-kurser

Utvärdera vad deltagarna faktiskt tar med sig – och hur det används i praktiken. Med våra enkäter får du svar.